flaga ue
Projekt współfinansowany z Funduszy Europejskich, dowiedz się więcej
Dzisiaj otwarte: 6:00-22:00

Trener Zapasów – Tomasz Nowakowski

1 lipca 2020

Wywiad z trenerem Zapasów – Tomasz Nowakowski

Wywiad z trenerami sportów walki, zrodził się po wielu powtarzających się zapytaniach osób chcących zacząć swoją przygodę fight w BT Gymie. Dzięki nim dowiesz się czegoś więcej o treningu fight oraz o naszych BT Gymowych trenerach.

ZAPASY

Początki tego sportu sięgają czasów starożytnych, zmagania zapaśników były jedną z atrakcji igrzysk olimpijskich w Grecji. Były to pierwsze zmagania o charakterze sportowym. Zapasy jako forma bezkrwawego współzawodnictwa znane są do dnia dzisiejszego.

„Reguły gry”

W bardzo dużym skrócie – Zapasy są walką, w której zawodnicy, stosując określone manewry i działania, dążą do położenia przeciwnika na łopatki lub uzyskania przewagi punktowej za wykonane akcje techniczne. W zapasach zabronione są „chwyty” bolesne jak: uderzenia, dźwignie, wyłamywania palców, kopnięcia czy łapanie za włosy. Za stosowanie niedozwolonych „chwytów” można otrzymać ostrzeżenie.

________________________________________________________________________________________________________

Aby dowiedzieć się więcej, nasz dzisiejszy bohater opowie Wam, czym są dla niego zapasy i jak patrzy na sporty walki, okiem trenera i zawodnika.

Niezwykle skromny, z ogromną wiedzą sportową i bardzo utalentowany trener – Tomasz Nowakowaski.

1. Czym jest dla Ciebie sport?

Przede wszystkim formą dbania o zdrowie i dobre samopoczucie, dostarczycielem wyzwań i emocji, formą odreagowania i oderwania się od spraw codziennych.

2. Dlaczego zostałeś trenerem?

Z kilku powodów, po pierwsze dlatego, że lubię dzielić się wiedzą. Po drugie zawsze brakowało w Szczecinie zapasów i chciałem to zmienić, a po trzecie jest to też forma rozwoju dla mnie jako osoby, bo można być dobrym na macie, ale umiejętność przekazywania wiedzy, zbudowania drugiego zawodnika pod kątem technicznym, mentalnym i fizycznym to również niełatwe zadanie. Poza tym jest to bardzo budujące uczucie wyszkolić kogoś, kto osiąga sukcesy lub zbudować cały team od podstaw.

3. Jak zaczęła się Twoja przygoda ze sportami walki?

Mając jakoś 8 lat, ojciec zaprowadził mnie na początku na karate, ale nie przypadło mi do gustu. Później na zapasy i to był strzał w dziesiątkę, bo tak zostało do dzisiaj. Dziś ciężko mi już sobie wyobrazić, żebym nie robił nic w tym kierunku, bo praktycznie sporty walki a w szczególności właśnie zapasy towarzyszyły mi praktycznie, odkąd tylko pamiętam.

4. Czego nauczyły Cię sporty walki i co chciałbyś, żeby podopieczni wyciągnęli z trenowania?

Bardzo dużo.

Pokory, dyscypliny, wytrwałości, szacunku do rywali i drugiego człowieka, pewności siebie, odporności fizycznej i mentalnej. I tego samego bym chciał, żeby ludzie trenujący u mnie wyciągnęli dla siebie.

5. Jakie cele stawiasz sobie na co dzień jako trener a jakie jako zawodnik?

Jako trener przede wszystkim staram się rozpatrywać każdego zawodnika indywidualnie więc ważne, żeby każdego poznać z osobna, to wymaga z kolei czasu i dokładnej obserwacji. Na każdego działają inne rzeczy i różne techniki staram się nie narzucać na siłę swoich racji i technik, a raczej wpasować indywidualnie w styl danego zawodnika.

Z kolei jako zawodnik skupiam się na wyszukiwaniu swoich słabych stron i dążeniu do perfekcji.

6. Jakie masz rytuały treningowe?

Ciężkie pytanie, bo nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Nie jestem pewny czy w ogóle jakieś mam, a nawet jeśli to zapewne jakieś, które robię podświadomie.

7. Co jest Twoją motywacją do treningu?

Zastanawiałem się długo nad tym i chyba wizja siebie w przyszłości. To znaczy, widzę swój obraz tego, jakim bym chciał być zawodnikiem i człowiekiem. Co budzi we mnie podziw i uznanie. Dążenie do tej wizji mnie – motywuje samo w sobie.

8. Czy miałeś kiedyś moment zwątpienia w swoje umiejętności? Jeśli tak to, kto lub co pomogło Ci uwierzyć w siebie?

Wielokrotnie.

Niektóre filmy, niektóre książki, historie ludzi i sportowców, którzy też mierzyli się z różnymi przeszkodami. Przyjaciele z maty.

9. Rada dla osób, które zamierzają trenować sporty walki.

Schować ego do kieszeni przed wejściem na salę, nie zrażać się po pierwszych porażkach, systematyka i konsekwencja.

10. Jaka jest optymalna liczba treningów dla osoby zaczynającej?

Bardzo indywidualna kwestia. Tak, żeby wstrzelić się w ogół, to powiem, że ok. 2 tygodniowo i systematycznie zwiększać.

11. Kiedy można powiedzieć, że ktoś jest już średniozaawansowany, a kiedy, że jest PRO?

 Kiedy jesteś w stanie nawiązać wyrównaną walkę z osobami z tej kategorii.

12. Zdarza się, że uczeń przerósł mistrza?

 Oby! Samych takich uczniów życzę wszystkim trenerom.

13. Gdzie szukasz inspiracji treningowej, aby podnosić umiejętności swoich podopiecznych.

Przede wszystkim analizując najlepszych na świecie, oglądając ich walki, wywiady z nimi, podpatrując jak trenują.

14. Kto jest Twoim mentorem?

To zależy w jakiej dziedzinie.  Jeśli chodzi o filozofię w sporcie to Bruce Lee. Jeśli chodzi o elementy techniczne, to nie mam mentora, ponieważ uważam, że każdy powinien wypracować swój styl i wzorowanie powinno się ograniczać do podpatrywania technik, które mogę wrzucić do swojego arsenału.

15. Jaki jest Twój wzór na szczęście?

Równomierna Praca nad ciałem (trening i regeneracja), praca nad głową (wiedza i zbieranie doświadczenia) i praca nad emocjami minus rzeczy i osoby, które Ci w tym przeszkadzają.

16. Zapasy do samoobrony, czy jest skuteczne?

  Niektóre elementy mogą się przydać.

17. Czy trening zapasów jest bezpieczny?

Zdarzają się kontuzje jak w każdym sporcie, w końcu to sporty walki, ale jeśli podejdziemy do tego z głową, przygotujemy się odpowiednio do zajęć i trafimy na odpowiedniego trenera, to tak są bezpieczne.

18. Co podczas treningu robicie, aby był bezpieczny?

Odpowiednia rozgrzewka, przygotowanie ciała do wysiłku, jakim są zapasy, dużo elementów poprawiających sprawność ogólną.

Trening Zapasów odbywa się we wtorki, czwartki i piątki.

Trener Tomasz Nowakowski ➡ Harmonogram


Godziny otwarcia

Adres: Eugeniusza Kwiatkowskiego 1/51 (Jak dojechać?)

  • Poniedziałek Zegar 6:00 - 22:00
  • Wtorek Zegar 6:00 - 22:00
  • Środa Zegar 6:00 - 22:00
  • Czwartek Zegar 6:00 - 22:00
  • Piątek Zegar 6:00 - 22:00
  • Sobota Zegar 8:00 - 20:00
  • Niedziela Zegar 8:00 - 20:00
Logotypy UE

BMG Piotr Bagiński Michał Materla spółka jawna realizuje projekt wspierany w ramach REACT-EU "Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19". Celem projektu jest: Wdrożenie innowacyjnego oprogramowania informatycznego SOLO, w celu usprawnienia procesów biznesowych przedsiębiorstwa.