Dzisiaj otwarte: 6:00-22:00

Trener BJJ Kids – Tomasz Kmita

20 stycznia 2021

Trener BJJ Kids – Tomasz Kmita

Wywiad z trenerami sportów walki, zrodził się po wielu powtarzających się pytaniach osób chcących zacząć swoją przygodę fight w BT Gymie. Dzięki nim dowiesz się czegoś więcej o treningu fight oraz o naszych BT Gymowych trenerach.

BJJ Kids – Brazylijskie Jiu Jitsu dla dzieci

Brazylijskie Jiu Jitsu w zaskakującym tempie pozyskuje nowych młodych adeptów z każdym dniem.
Jako sport walki, najważniejszym aspektem dla młodych zawodników jest dyscyplina. Prawidłowa etykieta w trakcie i poza treningiem jest podstawą, od której można rozpocząć, budować rozwój zawodnika.
Kolejną stroną jest zdrowa rywalizacja, do której podopieczni są stopniowo wdrażani, zachowując szacunek oraz poszanowanie do swoich rywali.
Trzecia najważniejsza rzecz to sam ruch.

Więcej o BJJ KIDS dowiesz się tu ➡ BJJ kids BT Gym

________________________________________________________________________________________________________

Pozytywny i zawsze uśmiechnięty. Trener, który może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Jego głównym atutem jako trenera jest cierpliwość, a jako człowieka optymizm i dobro, które widać na odległość.

Ukochany trener małych wojowników – Tomasz Kmita.

1. Czym jest dla Ciebie sport?

Sport to moja praca, mój relaks i źródło moich zainteresowań. Poranek zaczynam od swojego treningu, po czym gonię na siłownię, gdzie trenuję dorosłych, a potem do wieczora jestem z moimi młodymi podopiecznymi na macie. Sport to nieodzowna część każdego mojego dnia.

2. Dlaczego zostałeś trenerem?

Ciągłe nawroty jednej kontuzji kolana uświadomiły mi, że kariera zawodnicza nie będzie moją przyszłością. Nie chcąc rozstawać się ze sportem, zacząłem rozwijać się jako trener, co jak się okazało, daje mi większą satysfakcję i frajdę, a moi podopieczni osiągają wyniki i spełniają swoje cele.

3. Jak zaczęła się Twoja przygoda ze sportami walki?

Kiedyś po dużej sprzeczce z moim kumplem, ledwo co udało mi się uciec przed nim, gdy chciał mnie pobić. Pamiętam jak dziś, jakie to było parszywe uczucie. Biegnąc, ze strachem o swoje życie postanowiłem, że już nigdy więcej nie chce się tak czuć. Kilka dni później mój kumpel (dziś czarny pas) zabrał mnie na pierwszy trening BJJ. Od tamtej pory minęło 8 lat i strach przed agresorami zamienił się w rozsądek i opanowanie.

4. Czego nauczyły Cię sporty walki i co chciałbyś, aby podopieczni wyciągnęli z trenowania?

Kontynuując odpowiedź na poprzednie pytanie, największy i najbardziej wartościowy aspekt tego, że zacząłem trenować to to, że stałem się pewny siebie. Jestem świadom moich możliwości, potrafię postawić na swoim i stanąć w obronie tego, co uważam za słuszne. Z drugiej strony wiem kiedy zastopować oraz kiedy uniknąć konfliktu. Wiem też kiedy muszę przyznać komuś wyższość. Mam nadzieję, że moi podopieczni dzięki sportom walki znajdą swoje słabe strony i obrócą je do góry nogami.

5. Jakie cele stawiasz sobie na co dzień jako trener, a jakie jako zawodnik?

Jako zawodnik, który nigdy w stu procentach we mnie nie umrze, chciałbym być zawsze najlepszy i do tego dążę. Jako trener, tak samo zawsze dążę do perfekcji i staram się robić swoją robotę, najlepiej jak potrafię.

6. Jakie masz rytuały treningowe?

Rozgrzewka, rozgrzewka, rozgrzewka! Często moje treningi wyglądają jak sesja yogi albo mobility, a dopiero pod koniec zabieram się za sztangę bądź kettle. A jeśli chodzi o rytuały na macie, o nie zawsze dba mój trener Piotr Bagiński 😂

7. Co jest Twoją motywacją do treningu?

Moją motywacją kiedyś było bycie numerem jeden, teraz jest to czerpanie czystej przyjemności z treningu.

8. Czy bjj dla dzieci jest odpowiednie?

Oczywiście, że tak. Nie widzę choćby jednego argumentu przeciw. Może niektórzy mylnie uważają BJJ za bezsensowne urywanie rąk i szarpanie za szmaty, ale ludzie często mają błędne poglądy na wiele rzeczy, wynikające z braku wiedzy czy też uprzedzenia.

9. Co wynoszą dzieci z treningu fight?

Po pierwsze uczą się dyscypliny i szacunku do swoich rówieśników. Każdy trener ma inne podejście i ceni inne wartości, ale ja stawiam dobre zachowanie nad tężyzną fizyczną czy zapleczem technik. Jak grupa jest dobrze zgrana to i nauka łatwo wejdzie.

10. Od jakiego wieku mogę przyprowadzić dziecko na trening i jak mam je przygotować?

Najmłodsi adepci BJJ, jakich miałem przyjemność, szkolić mieli po 2,5 roku! Co prawda trening z takim mini-smaurajem jest bardzo śmieszny, ale jak najbardziej do ogarnięcia. A wystarczy, że trener jest przygotowany i wie, co robi, wtedy rodzic musi się tylko martwić tym, żeby przywieźć dziecko na trening 😉

11. Czy cieszą Cię sukcesy swoich podopiecznych?

Wyznacznikiem sukcesu moich podopiecznych nie są medale czy tytuły, ale bariery, które udało im się przeskoczyć czy pokonać. Czasem porażka jest w stanie wnieść o wiele więcej dobrego niż kolejna wygrana.

12. Jak radzisz sobie z dziećmi, którym coś nie wychodzi i przestają w siebie wierzyć?

Jak wyżej, jest to coś, na co kładę największy nacisk. Każde dziecko jest inne i wymaga innego podejścia. Na jednego trzeba ryknąć, drugiego trzeba poklepać po plecach. Zadaniem dobrego trenera jest wiedzieć kiedy zrobić jedno, a kiedy drugie.

13. Kto jest Twoim mentorem?

Nie mam jednego wzoru, który jest wyznacznikiem moich decyzji czy poglądów, raczej wiele osób, które pomagają mi ukształtować podejście do życia i jego poszczególnych aspektów. To, czym się kieruję w życiu to wypadkowa działań wielu osób i wciąż wyciąganych wniosków.


14. Jaki jest twój wzór na szczęście?

Mój wzór na szczęście jest dosyć prosty – nie przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu. Jeśli wiem, że zrobiłem wszystko, co w mojej mocy – super. Jeśli wiem, że dałem ciała – trudno, następnym razem wiem, żeby nie popełnić tego samego błędu.

15. Czy trening fight dla dzieci jest bezpieczny? Jeżeli tak to, co robicie, aby był?

Trener z oczami dookoła głowy i z głową na karku, oraz świadomość dzieciaków, że nie przychodzą się bić ze sobą tylko trenować to to, co sprawi, że jest to sport jak każdy inny, w którym jedyne co zagraża zawodnikom to kontuzja. Ale mata jest miękka więc kontuzji tez nie ma za wiele 😛

16. Co chciałbyś powiedzieć rodzicom, którzy zastanawiają się, czy zapisać dziecko na trening?

Przyprowadźcie swoje dzieci na zajęcia. Jeśli się im spodoba – bomba, staną się częścią czegoś naprawdę wspaniałego. Jeśli stwierdzą jednak, że to nie dla nich – proszę, nie ciągnijcie ich na siłę. Nigdy nie będą czerpać z tego przyjemności, a przecież to o to głównie chodzi w treningach.

Treningi BJJ Kids, które prowadzi Tomasz Kmita – odbywają się:

We wtorki i czwartki na 16:30 oraz 17:05.

Harmonogram BJJ Kids w BT Gymie


Godziny otwarcia

Adres: Eugeniusza Kwiatkowskiego 1/51 (Jak dojechać?)

  • Poniedziałek Zegar 6:00 - 22:00
  • Wtorek Zegar 6:00 - 22:00
  • Środa Zegar 6:00 - 22:00
  • Czwartek Zegar 6:00 - 22:00
  • Piątek Zegar 6:00 - 22:00
  • Sobota Zegar 8:00 - 20:00
  • Niedziela Zegar 8:00 - 20:00