flaga ue
Projekt współfinansowany z Funduszy Europejskich, dowiedz się więcej
Dzisiaj otwarte: 8:00-20:00

Trener BJJ Kids – Sławek Bieguński

5 marca 2021

Trener BJJ Kids – Sławek Bieguński

Wywiad z trenerami sportów walki, zrodził się po wielu powtarzających się pytaniach osób chcących zacząć swoją przygodę fight w BT Gymie. Dzięki nim dowiesz się czegoś więcej o treningu fight oraz o naszych BT Gymowych trenerach.

BJJ Kids – Brazylijskie Jiu Jitsu dla dzieci

Brazylijskie Jiu Jitsu w zaskakującym tempie pozyskuje nowych młodych adeptów z każdym dniem.
Jako sport walki, najważniejszym aspektem dla młodych zawodników jest dyscyplina. Prawidłowa etykieta w trakcie i poza treningiem jest podstawą, od której można rozpocząć, budować rozwój zawodnika.
Kolejną stroną jest zdrowa rywalizacja, do której podopieczni są stopniowo wdrażani, zachowując szacunek oraz poszanowanie do swoich rywali.
Trzecia najważniejsza rzecz to sam ruch.

Więcej o BJJ KIDS dowiesz się tu ➡ BJJ kids BT Gym

________________________________________________________________________________________________________

Trener, któremu największą radość sprawia rozwój swoich podopiecznych. Zaangażowanie, pozytywne przysposobienie i uśmiech na twarzy to cechy dzisiejszego trenera, który odpowie na kilka pytań – Sławek Bieguński.

1. Czym jest dla Ciebie sport?

Sport jest dla mnie całym życiem – zostałem wychowany w duchu sportowym od najmłodszych lat i nie wyobrażam sobie życia bez ruchu…

2. Dlaczego zostałeś trenerem?

Pracowałem w wielu różnych branżach, ale praca z dziećmi i młodzieżą to zdecydowanie moje powołanie. Uwielbiam patrzeć, jak się rozwijają i rosną na przede wszystkim fajnych ludzi. W tej pracy każdy dzień jest inny – nie ma mowy o monotonii…

3. Jak zaczęła się Twoja przygoda ze sportami walki?

Wskoczyłem kiedyś wujkowi nad jeziorem na plecy i jak wcześniej zawsze sobie jakoś z nim radziłem w walce na wygłupy, tak wtedy mnie po prostu zdeklasował i namówił mnie, żebym przyszedł na trening BJJ… oczywiście przyszedłem wtedy na trening, żeby zacząć trenować MMA jak każdy, kto oglądał KSW 😂 Po kilku treningach stwierdziłem, że Jiu Jitsu mi w zupełności wystarczy 🙂 no i jestem w tym dalej…

4. Czego nauczyły Cię sporty walki i co chciałbyś, aby podopieczni wyciągnęli z trenowania?

Sporty walki uczą przede wszystkim charakteru – jeżeli nie umiesz poradzić sobie z porażką to albo się nauczysz wyciągać wnioski, żeby być jeszcze lepszym albo nie wytrzymasz w tym długo.

Swoich podopiecznych uczę przede wszystkim że jeżeli podejmiesz walkę, to już jesteś wygranym. Jeżeli 2 zawodników wychodzi do walki, to zawsze ktoś musi przegrać walkę, żeby ktoś mógł a wygrać. Tu nie ma remisów. Ale tego kto podjął walkę – nigdy nie nazywamy przegranym. Przegranymi są Ci, którzy nie podejmują walki w ogóle.

5. Jakie cele stawiasz sobie na co dzień jako trener, a jakie jako zawodnik?

Na każdy trening przychodzę przygotowany – z wiedzą co chce, żeby moi podopieczni ode mnie wynieśli z danego treningu. Realizuje plany długofalowe, które przygotowuję i rozpisuję na kilka miesięcy do przodu. Staram się przede wszystkim poukładać zawodników, tak by wiedzieli, po co wychodzą do walki – jaka jest ich gra. Bo grając w grę przeciwnika, zamiast narzucać swój styl, walki stawiamy się na starcie na przegranej pozycji.

Głównym celem dla moich zawodników jest dojść do tego, po co konkretnie wychodzę do walki oraz czego od niej oczekuję, narzucając swój styl walki. Indywidualne podejście to podstawa w takim wypadku. Wszystko, czego wymagam od swoich zawodników, stosowałem w walkach na treningach i na zawodach i dalej staram się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę będąc wciąż aktywnym zawodnikiem.

6. Jakie masz rytuały treningowe?

Nigdy nie piję na macie i nie ruszam wody niepoprawiony (wyglądające jak łajza) i tego samego wymagam od swoich zawodników – szacunku do miejsca gdzie trenujemy 🙂

7. Czy bjj dla dzieci jest odpowiednie? Jeśli tak/nie to dlaczego?

BJJ dla dzieci prowadzone dobrze – z elementami bezpiecznego wpadania, akrobatyki i rozciągania i zabaw, a nie tylko samej walki jest według mnie jednym z najlepszych sportów wyjściowych do jakiegokolwiek innego sportu w przyszłości. Buduje świadomość swojego ciała, poprawia motorykę i uczy charakteru.

8. Co wynoszą dzieci z treningu fight?

Sporty walki budują pewność siebie i wysoką świadomość swoich ograniczeń co bardzo mocno wpływa na późniejsze życie młodych sportowców nie tylko w sferze sportowej, ale też w różnych sferach ich życia codziennego.

9. Od jakiego wieku mogę przyprowadzić dziecko na trening i jak mam je przygotować?

Teoretycznie 3 latki mogą już przyjść na trening, chociaż jeżeli mam do czynienia z odważnym 2.5 latkiem, który zostanie bez płaczu sam bez rodziców na sali o takich też biorę 😉
Wystarczą spodenki, koszulka, butelka wody i klapki 🙂

10. Czy cieszą Cię sukcesy swoich podopiecznych?

Zawsze niezależnie od wyniku jestem dumny każdego mojego podopiecznego. Widzę ile dają z siebie, nie tylko na treningach, ale i na zawodach i zdarzało mi się nawet pokłócić z rodzicami, którzy wymagali więcej od swojego dziecka niż osiągnął, bo nie wyszła mu walka i zajął np. 3 miejsce zamiast 1-go. Jako trener muszę też nieraz stanąć w obronie swoich zawodników przed ambicjami ich rodziców, ale to są raczej pojedyncze przypadki.

11. Jak radzisz sobie z dziećmi, którym coś nie wychodzi i przestają w siebie wierzyć?

Dzieci, które przestają w siebie wierzyć najczęściej tracą pewność siebie gdy myślą, że zawiedli rodziców czy trenera przegrywając walkę. Dlatego właśnie tak ważna jest zawsze rozmowa zarówno przed walką jak i po walce najpierw z trenerem a dopiero później z rodzicami. Ważne, żeby obie strony współgrały ze sobą w tych trudnych dla wojownika chwilach.

Gdy ma treningu czy zaliczeniach coś nie wychodzi również trener, nie powinien denerwować się na zawodnika, tylko spokojnie mu coś jeszcze raz wytłumaczyć. Ja ze swojej strony zwykle przepraszam swoich podopiecznych jeżeli kilku z nich coś nie wychodzi, bo widocznie to ja coś im źle wytłumaczyłem (z przymrużeniem oka) 🙂 ale faktycznie jeśli już coś nie wychodzi moim podopiecznym to mam bardziej do siebie pretensje, że nie poświęciłem danemu zawodnikowi wystarczająco dużo uwagi i to moja wina, że on czegoś nie umie. Staram się to poprawić i wyciągnąć wspólne wnioski zawsze albo od razu po walce albo na najbliższym treningu.

12. Gdzie szukasz inspiracji treningowej, aby podnosić umiejętności swoich podopiecznych?

Inspirację czerpię od innych trenerów podglądając, jakie oni stosują techniki treningowe – wymieniamy się doświadczeniem, ale również próbuję jako zawodnik cały czas nowych technik pokazanych przez kolegów, trenerów i znalezionych w Internecie 🙂

13. Kto jest Twoim mentorem?

Mentorem wzorem dla mnie w BJJ są zdecydowanie nasz główny trener Piotr Bagiński i kolega klubowy Paweł „Polismen” Nędzi z najbliższego otoczenia. Z czołówki światowej BJJ moim wzorem jest zdecydowanie Keenan Cornelius, którego styl walki najbardziej mi odpowiada 😉

14. Jaki jest twój wzór na szczęście?

Osobiście nienawidzę dźwigać ciężarów i takich kilka maksym życiowych, które się u mnie przewijają składają się na mój wzor:

  1. „Gdyby to siła miała znaczenie to słoń, a nie lew byłby królem dżungli…”
  2. „Sztangi nie oddaje”
  3. „Nie musisz być najsilniejszy, żeby być najlepszy”

Czyli mój wzor wygląda nastepujaco:
(Technika+technika+jeszcze raz technika)x szybkość x ilość godzin spędzonych na macie x ilość przewalczonych walk = sukces

15. Czy trening fight dla dzieci jest bezpieczny? Jeżeli tak to co robicie aby był?

Trening fight dla dzieci to przede wszystkim u maluchów rozwój ogólny, a u starszych dzieci budowanie świadomości swojego ciała, własnej siły i ograniczeń. BJJ nie jest sportem skórzanym, lecz chętnym tzn. że nie ma tutaj żadnych uderzeń czy kopnięć – wszystko odbywa się na ściśle określonych zasadach.

Dodatkowo do 12 roku życia dzieci nie mogą używać technik kończących, czyli duszeń i dźwigni. Ponadto, dopóki grupa nie osiągnie podstawowych umiejętności bezpiecznego upadania – walki toczą się tylko i wyłącznie w parterze – bez stójki.

Podstawą tego sportu są ćwiczenia ogólnorozwojowe, dlatego każdy powinien tutaj znaleźć coś dla siebie.

16. Co chciałbyś powiedzieć rodzicom, którzy zastanawiają się, czy zapisać dziecko na trening?

Jeżeli nawet Twoje dziecko nie zostanie w tym na dłużej, to na pewno będzie miało solidne podstawy do wielu innych sportów. Pewność siebie, jakiej nabierze podczas sportowego trybu życia znajdzie zastosowanie w bardzo wielu sferach życia codziennego.
Daj dziecku pasję, bo życie na sportowo nauczy go szczególnie w wieku młodzieżowym, że SPORT jest dużo lepszy niż wszelkie inne używki.

Treningi BJJ Kids, które prowadzi Sławek Bieguński – odbywają się:

W poniedziałki i środy na 17:05 oraz 18:05.


Godziny otwarcia

Adres: Eugeniusza Kwiatkowskiego 1/51 (Jak dojechać?)

  • Poniedziałek Zegar 6:00 - 22:00
  • Wtorek Zegar 6:00 - 22:00
  • Środa Zegar 6:00 - 22:00
  • Czwartek Zegar 6:00 - 22:00
  • Piątek Zegar 6:00 - 22:00
  • Sobota Zegar 8:00 - 20:00
  • Niedziela Zegar 8:00 - 20:00
Logotypy UE

BMG Piotr Bagiński Michał Materla spółka jawna realizuje projekt wspierany w ramach REACT-EU "Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19". Celem projektu jest: Wdrożenie innowacyjnego oprogramowania informatycznego SOLO, w celu usprawnienia procesów biznesowych przedsiębiorstwa.