flaga ue
Projekt współfinansowany z Funduszy Europejskich, dowiedz się więcej
Dzisiaj otwarte: 8:00-20:00

Rogaliki Bułgarskie, czyli bardziej znane jako worek bułgarski

29 lipca 2020

Rogaliki Bułgarskie, czyli bardziej znane jako worek bułgarski

Dział: Kuchnia Sportowa-Wypieki
Temat: „Rogaliki Bułgarskie”

Dzisiaj w „Sportowej Kuchni” produkt śniadaniowy, a mianowicie: rogale. Jednak niepotoczne francuskie croissanty, będą to „rogale bułgarskie” – Smacznego.

W dzisiejszym artykule dowiesz się:

  • Worek bułgarski – historia.
  • Jaki worek jest najlepszy do ćwiczeń i gdzie go można dostać?
  • Trening z workiem bułgarskim w BT Gymie.
crossfit-worek-bulgarski-szczecin

Worek bułgarski – historia.

Worek bułgarski, bo o nim dzisiaj mowa, to obiecane rozwinięcie tematu z pierwszego artykułu (kto nie czytał, niech zagląda tu -> Polecimy w kulki)

Bardzo miła i ciekawa jest myśl, że historia worka bułgarskiego dopiero się pisze, ponieważ został on opracowany i wprowadzony do treningów (początkowo zapaśniczych, zgodnie z wyszkoleniem twórcy) przez Iwana Iwanowa.

Kilka słów o twórcy, Iwan Iwanow, to bułgarski zawodnik trenujący zapasy w stylu klasycznym. Był trzykrotnym uczestnikiem mistrzostw świata oraz olimpijczykiem w zapasach. Jest również byłym trenerem kadry olimpijskiej USA w zapasach. Obecnie zajmuje się szerzeniem wiedzy na temat worków bułgarskich, aktywnie odwiedzając kraje i trenując przyszłych instruktorów.

Dlatego wszystkie osoby, które poszerzają wiedzę i zdobywają umiejętności na szkoleniach trenerskich (miałem okazję zdobyć taki certyfikat i opanować wiedzę) piszą właśnie tę historię.

➡ Jeśli chciałbyś takie szkolenie odbyć, nic straconego – w dalszej części powiem o szkoleniu, które będzie miało miejsce w BT Gymie jeszcze w tym roku.

Jaki worek jest najlepszy do ćwiczeń i gdzie go można dostać?

Worki w dniu dzisiejszym można znaleźć już praktycznie wszędzie. Smutny fakt – to rodzaj i jakość produktu. W tym przypadku jedynym prawidłowym rozwiązaniem jest zakup oryginalnego produktu. Tylko oryginał jest odpowiednio dopracowany, wyważony i wytrzymały, tak by przetrwać najtrudniejszy trening.

Dobra informacja jest taka, że worki w Polce możemy kupić u naszego „Leona” i dzięki kontaktom z Iwanem (twórca worków bułgarskich) mamy gwarancje najniższej ceny w Europie. Warto odłożyć grosza i podarować sobie produkt, który spełni nasze oczekiwania.

Możemy pominąć kwestię czy wybrać worek syntetyczny, czy skórzany, jednak temat doboru wagi worka jest bardzo ważny. Nie możemy kupić worka „na zapas” o większej wadze, żeby zaoszczędzić. Tylko dobrze dobrany worek pozwoli nam uczyć się i rozwijać. Krok po kroku – ciągłej pracy z workiem będziemy gotowi na złożenie własnego arsenału do ćwiczeń.

➡ Występuje również wersja 3w1 gdzie mamy możliwość zmiany wagi worka, doskonałe rozwiązanie jednak początkowy duży wydatek, gdyż jest to opcja najdroższa.

Kiedyś, kolega zapytał, czy warto kupić taki worek, bo przecież jest tylko kilka ćwiczeń, więc szkoda mu wydać kasiorę na coś z wąskim wachlarzem rozwoju. Prawidłowo powinienem napisać, że kolega POZNAŁ mało ćwiczeń z workiem, ponieważ samych ćwiczeń w odmianach i kombinacjach naliczyłem ponad tysiąc, a co chwilę udaje mi się odkrywać kolejne.

Z workiem możemy wykonywać pracę, począwszy od ćwiczeń, łatwiejszych do opanowania, poprzez złożone, aż do bardzo zaawansowanych.

Dlatego też zajęcia mogą polegać na treningu stałym składającym się z ćwiczeń, które szybko opanowaliśmy i nie zrobimy sobie krzywdy podczas ich wykonania oraz doskonalenia lub rozwijania naszym umiejętności złożonych.

Możemy przetrenować całe ciało lub złożyć zestaw który „zabije” nasze nogi czy „rozerwie” nam klatkę, czy też najczęściej wybierana opcja: „spali” nasze barki.

Chyba najbardziej popularnym ćwiczeniem z workiem jest „młynek”, czyli ”bulgarian bag spin”, każdy zabiera się za nie z uśmiechem, a kończy ze zdziwioną miną.

Jak wspominałem wcześniej, twórca opracował i wykorzystał trening z workiem do rozwoju zapaśniczej kadry USA, jednak system z latami rozwinął się tak bardzo, że teraz każdy specjalista z innej dziedziny, z jakimi rozmawiam, opowiada mi, o podobieństwach przy pracy z workiem z jego dyscypliną. To kolejny dowód na różnorodne zastosowanie pracy z rogalami.

Worek bułgarski jest aktualnie częścią systemu ćwiczeń, które firma trenera Iwanowa: SUPLES regularnie opracowuje i wprowadza do sprzedaży. Mamy takie pozycje jak piłka: suples ball, czy liny: h.i.r.t.s, drabiny, drążki, skrzynie, maty, manekiny itd. wszystko, co można wprowadzić do naszego treningu funkcjonalnego.

Trening z workiem bułgarskim w BT Gymie.

Aktualnie w klubie jeszcze nie wprowadziliśmy zajęć tylko na worku, ale ćwiczymy z workami np. podczas środowych zajęć AERO CARDIO, czy dobijamy się po zajęciach z kettli.

Jednak z moich obserwacji wynika jeden fakt: wiele osób chce używać worka w swoim treningu, ale niewielu robi to prawidłowo, czego następstwem będą z czasem kontuzje i przerwy w treningach.

➡ Dlatego do końca 2020 r., pojawi się szkolenie z workami bułgarskimi.

Będziesz mógł samodzielnie popracować nad poprawną techniką i wykonywaniem ćwiczeń.

➡ Niedługo więcej informacji na ten temat, obserwujcie nasze socjale, zaglądajcie do BT GYM i bawcie się razem z nami.

Ponieważ zapowiadałem opis narzędzi balistycznych w trzech odsłonach, winien wam jestem jeszcze jeden artykuł. Będzie to praca w temacie maczug, buław, clubbells, jako narzędzie najmniej znane i wykorzystywane w sporcie, jednak z dnia na dzień przybywa jego zwolenników i już za chwilę każdy będzie chciał machać jak kolega z ławki obok.

Do następnego!

Łukasz „Bogu” Bogusławski 


Godziny otwarcia

Adres: Eugeniusza Kwiatkowskiego 1/51 (Jak dojechać?)

  • Poniedziałek Zegar 6:00 - 22:00
  • Wtorek Zegar 6:00 - 22:00
  • Środa Zegar 6:00 - 22:00
  • Czwartek Zegar 6:00 - 22:00
  • Piątek Zegar 6:00 - 22:00
  • Sobota Zegar 8:00 - 20:00
  • Niedziela Zegar 8:00 - 20:00
Logotypy UE

BMG Piotr Bagiński Michał Materla spółka jawna realizuje projekt wspierany w ramach REACT-EU "Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19". Celem projektu jest: Wdrożenie innowacyjnego oprogramowania informatycznego SOLO, w celu usprawnienia procesów biznesowych przedsiębiorstwa.