flaga ue
Projekt współfinansowany z Funduszy Europejskich, dowiedz się więcej
Dzisiaj otwarte: 6:00-22:00

Gumy oporowe – czy warto z nimi ćwiczyć?

7 sierpnia 2020

Gumy oporowe – czy warto z nimi ćwiczyć?

W ostatnich czasach, przez zaistniałą sytuację w kraju i na świecie dotyczącą wirusa, zostaliśmy zmuszeni do zmierzenia się z treningami w zaciszu domowym.

Niejednokrotnie, chcąc poćwiczyć, uświadamialiśmy sobie, że „nie mam sprzętu”, a cardio nie dawało tyle satysfakcji jak mocny trening z ciężarami. Jedyną „deską ratunku”, którą większość z nas ma gdzieś w plecaku czy torbie treningowej okazały się gumy oporowe.

Czy słusznie sięgaliśmy po te akcesoria?

Zazwyczaj przychodząc na siłownię, przed treningiem, towarzyszyły nam one jako element rozgrzewki czy aktywacji danej partii ciała.

Dlaczego?

Ponieważ hantle, sztangi czy maszyny, wypadały lepiej i efektowniej niż trening z gumami. Poza tym, nie do końca wielu z nas uważało, że można przetrenować całe ciało z gumą oporową i że w ogóle ten trening da jakieś rezultaty.

Nic bardziej mylnego.

Chcąc nie chcąc musieliśmy sobie jakoś poradzić bez sprzętu, a gumy okazały się alternatywą do wykonania całego treningu. Co więcej – okazało się, że można wykonać solidny trening, który zarówno wzmocni ciało, jak i ukształtuje sylwetkę. Zarówno panie, jak i panowie, trenując przy pomocy gum oporowych, są w stanie zbudować mięśnie, czy wyrzeźbić sylwetkę.

W dzisiejszym artykule przybliżymy:

• Trening z gumami oporowymi – czy to dobry pomysł na trening?
• Jakie są rodzaje gum?
• W jaki sposób korzystać z gum – zastosowanie ?
• Gumy oporowe a rehabilitacja.

najlepsza-silownia-w-szczecinie

Trening z gumami oporowymi – czy to dobry pomysł trening ?

Trening z gumami oporowymi poprawia mobilność stawów, wzmacniając mięśnie posturalne tzw. core, jak i duże partie mięśniowe. Co sprawi, że dają możliwość treningu ogólnorozwojowego.

Ćwiczenia z gumą zapewniają ciągłe napięcie siły, sprawiając, że ćwiczone partie mięśni utrzymują napięcie podczas całego ruchu wykonywanego ćwiczenia i nie pozwalają na oszukiwanie – jak to czasami zdarza się podczas ćwiczeń z hantlami 😉. Wystarczy, że się pochylimy, zamachniemy i już nie wykonujemy ćwiczenia w 100% poprawie i na maksimum od początku do końca. Często zdarza się przy treningu z hantlami, że bierzemy za duży ciężar, co skutkuje złą techniką i ruchem, który nie jest wygenerowany od początku do końca, ale i może skończyć się kontuzją.

Przy gumach oporowych nie mamy tego problemu. Ćwiczenia można dostosowywać za pomocą grubości i napięcia gumy – tak, aby zwrócić uwagę na czucie mięśniowe. Gumy mają wiele zastosowań od rozgrzewki, czy treningu zasadniczego po ćwiczenia rehabilitacyjne, pomagające w powrocie do zdrowia, także ich zastosowanie jest przydatne na wielu płaszczyznach.

Dodatkową zaletą gum do ćwiczeń jest ich ciężar i rozmiar, który umożliwia łatwe przechowywanie – ponieważ nie zajmują dużo miejsca i są lekkie, ponieważ stworzone są z gumy tekstylnej lub z mieszanki lateksowej, której ciężar jest – niewielki.

A co najważniejsze, dają możliwość trenowania całego ciała.

zajecia-fitness-bt-gym

Jakie są rodzaje gum?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów gum oporowych. Aby ułatwić Ci, wybranie odpowiedniej dla siebie opiszemy krótko każdą z nich, ponieważ różnią się one od siebie konstrukcją, długością oraz naciągnięciem.


Power Band – są to długie taśmy o zróżnicowanej szerokości i zamkniętym obwodzie. Dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych, które odpowiadają siłom oporu. Często używane są do treningu kulturystycznego lub treningu typu cross.

Mini band – to mniejsze odpowiedniki Power Band. Są krótsze i szersze, o oporze wynoszącym od 5 do 20 kilogramów. Ich zastosowanie jest różnorodne, od ćwiczeń ogólnorozwojowych, po trening poszczególnych partii ciała czy ćwiczenia rehabilitacyjne.

Ekspandery (tubingi) – to przyrząd złożony z elastycznej gumowej taśmy lub rurki, która na obu końcówkach ma uchwyty, które umożliwiają ćwiczenia np. budujące barki, plecy czy klatkę piersiową.

Taśmy oporowe – to długie i cienkie gumy, które mają otwarty obwód. Najczęściej wykorzystywane są przy ćwiczeniach rozciągających czy relaksacyjnych, ponieważ ich opór jest niewielki od 1 do 5 kilogramów.

W jaki sposób korzystać z gum – zastosowanie?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, oczywiście gumy można stosować na każdą partię ciała. Zarówno aktywacyjne oraz jako trening właściwy.

Taki trening pozwoli nam skupić się na wykonywanej technice, czuciu mięśniowym oraz na efektywności wykonywanych ćwiczeń.

Gumy można również stosować jako uzupełnienie ćwiczenia. Można je wykorzystać jako zmiana oporu lub jako podniesienie trudności wykonywanego ruchu.

Ważnym i cennym aspektem jest, że trening z gumami nie wywiera nacisku na stawy, jak to mogą robić ciężary.

Gumy oporowe a rehabilitacja.

Wiele z Was penie słyszało, że gumy są jednym z wielu, ale jakże ważnym elementem w wyposażeniu gabinetu rehabilitacyjnego.

To popularne akcesoria w rękach fizjoterapeuty, które stwarzają możliwość poprawienia ruchu ze zmiennym oporem.

Ćwiczenia z taśmami zaleca się po operacjach, urazach stawów, w przeciążeniach tkanek miękkich, czy po długich unieruchomieniach. Często wykorzystywane są również do korekcji wad postawy.

Do rehabilitacji używa się gum, które są bardzo rozciągliwe, o niskim poziomie oporu – przygotowane z myślą o terapii osłabionych mięśni.

Dzięki ćwiczeniom z gumami poprawiamy zakres ruchów i koordynację. Regularne ćwiczenia pod okiem specjalistów pozwalają na poprawę wydajności mięśni i pozwalają na poprawę kondycji i sprawności ruchowej.

silownia-wyposazona-w-najlepszy-sprzet-od-hammer-strenght

Podsumowanie.

Gumy nie są takie złe!

Mogą być fajną alternatywą dla osób chcących zrobić trening na wyjeździe czy w domu, gdzie nie mają możliwości treningu na ciężarach. Dzięki gumom możemy przetrenować całe ciało, a trening może być wymagający i może przynieść zadowalające efekty.

Nasza rada jest taka: Nie rezygnuj z ciężaru, jakim są hantle, ale warto pamiętać o wdrożeniu w swój plan treningowy gumy, które poprawią jakość Twojego treningu oraz dzięki nim uzyskasz większą różnorodność treningową.

Do następnego!


Godziny otwarcia

Adres: Eugeniusza Kwiatkowskiego 1/51 (Jak dojechać?)

  • Poniedziałek Zegar 6:00 - 22:00
  • Wtorek Zegar 6:00 - 22:00
  • Środa Zegar 6:00 - 22:00
  • Czwartek Zegar 6:00 - 22:00
  • Piątek Zegar 6:00 - 22:00
  • Sobota Zegar 8:00 - 20:00
  • Niedziela Zegar 8:00 - 20:00
Logotypy UE

BMG Piotr Bagiński Michał Materla spółka jawna realizuje projekt wspierany w ramach REACT-EU "Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19". Celem projektu jest: Wdrożenie innowacyjnego oprogramowania informatycznego SOLO, w celu usprawnienia procesów biznesowych przedsiębiorstwa.